top of page

GIDA ENDÜSTRİSİ AÇISINDAN SPİRAL SOĞUTMA ŞOKLAMA SİSTEMLERİ

Bugün serbest girişim dünyasında süreklilik ve ilerleme için “yenilik” bizim için atasözü anlamına geliyor. Gıda imalat sanayi gibi ticari üretimler için gıda işleme ekipmanları, prosedürleri kolaylaştırmak ve kullanıcıların taleplerini yerine getirmek adına önemli bir araç olarak kabul edilebilir. ​

 • Günümüzde gelişen teknolojiler kullanılarak üretilen gıda ürünleri korunarak aynı zamanda ileri işleme ile daha güzel ve çekici hale gelir. Gıda sektörünün gelişimi farklı ve sunulabilir üretim kabiliyetleri gıda makineleri sanayi sektörünün de yüksek öncelikli önemini artırıyor.

 • Gıda işleme sektörünün genişliği ve karmaşıklığı çok boyutlu bir gıda endüstrisi ile ilgilidir. Dünya genelinde işlenmiş ürün dahil, gıda ürünlerinin sayısı 50 bini buluyor. Bu yüzden gıda işleme ekipmanlarına kapsamlı bir tanım vermek çok zordur.

 • Bu geniş ürün yelpazesinde 5E Tasarım Makine olarak gıda ısıl işlem hatları üreterek yerimizi aldık. Ülkemizde spiral şoklama ve soğutma sistemlerini üreten ilk ve tek firmayız. 8 yılı aşkın süredir hızlı şoklama ve soğutma sistemlerinin üretimini 0 yerli sermaye ile üretiyor ve geliştirmeye devam ediyoruz.

 • Üretimini yaptığımız hatlar özelleştirilmiş toplam esneklik ile hızlı soğutma ve dondurma performansı sunuyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki; ürettiğimiz makineler hijyen ve gıda güvenliğinin standardını belirleyen üretimin en önemli aşamalarından biridir.

ISIL İŞLEM HATLARI NASIL ÇALIŞIYOR?

Hattın çalışma şeklini şu şekilde açıklayabiliriz: Spiral soğutma ve şoklama 3 gruptan oluşmaktadır. 1. grup ürünleri alt seviyeden üst seviyeye ya da tam tersi izde taşımak için özel tasarlanmış spiral bantlı sistemden oluşur. Ürün cinsi, kapasite ve ürün aktarma prensiplerine göre bant ve konstrüksiyon tasarlanarak dar bir alanda ürün spiral yol izleyerek ötelenir.

 • Yaklaşık 20 metrekare alana ortalama 50 mm yüksekliğinde ürün taşımak için her 1 metrelik yüksekliğe 80 metre uzunluğunda taşıma bantı yerleştirilebilir. Çalışma alanlarını daraltmak hem efektif bir ısıl işlem sağlamaya hem de işletmeler için yer kazanımlarına fırsat vermektedir. Spiral bantlı taşıma sistemi, bazı kriterlere göre paslanmaz, polipropilen, asetal olarak seçilir. Bu sistemin tasarımı tamamiyle üretim disiplinine göre belirlenir. Bugüne kadar yaptığımız makineler aynı amaca hizmet etmekte olan farklı tasarımlara sahip üretimlerdir.

 • 2. grubu izolasyonlu kabin oluşturuyor. Spiral taşıyıcı sistemi bu izolasyonlu kabin içerisine yerleştiriyoruz. Dış ortam koşullarına, ısıl işlem yöntemine göre bu kabinlerin karakteristik özelliklerini değiştiriyor. Kalınlıkları ısı geçirgenliklerine, dolgu malzemesi çalışma sıcaklıkları ve nem tutma kapasitelerine göre değişiyor. Modüler kilitli, iç-dış ve tavanın paslanmaz ya da gıdaya uygun elektrostatik boyalı sac olmaları ise müşterilerimizin talepleri doğrultusunda şekilleniyor.

 • Seçilen panel saclarının ürün ve çalışma koşullarına uygun olabilmesi için önerilerimizi sunuyoruz. Kabin içerisinde tüm noktalara ulaşımı sağlamak için belirli yerlerde çarpma kapılar bulunuyor. Buzlanma nedeniyle kapıların açılmamasını önlemek için düşük watt’lı ısıtıcılar kullanıyoruz. Kapılar kapalı iken giriş çıkışlardaki hava perdeleri ile sistem tamamen kapalı bir soğutma çevrimi kazanıyor.

 • 3.grup ürün kapasitelerine, spiral sisteme giriş sıcaklıklarına, evaporasyon ve kondenzasyon koşullarına ve çalışma ortamı değerlerine göre özel olarak tasarlanmış soğutucu komponentlerden oluşuyor. Evaporatör oda içinde spiral taşıyıcının yatay konumundadır. Farklı ürünlere göre bazen konumunda değişiklik olabilmektedir. Kompresor ve kondanser grupları diş ünitelerdir. Tüm hatlarda PLC kontrollü ve otomatik bant yıkama sistemli çözümler sunuyoruz.

KULLANIM ALANLARI

-40 oC ile 4 oC aralıklarında uygun çalışma sıcaklıkları, saatlik ürün işleme kapasiteleri, istenilen ürün giriş çıkış sıcaklıkları, ısıl yük hesapları, fan debileri, basınç miktarlarına göre en uygun tasarımı yaparak bu üç grubu bir araya getiriyoruz.

 • Tüm köfte çeşitleri, dondurma, milföy hamuru, mantı, börek, pastane ürünleri, ekmek ve soğutulması gereken unlu mamuller, tüm balık türleri ve deniz ürünleri, kanatlı hayvanlar, büyük parçalı sebze ve meyveler, pizza, işlenmiş patates, peynir, bal, kek ve bunun gibi daha birçok gıda için spiral sistemler kullanılabiliyor.

 • Teknoloji, fiyat, teslimat ve performans makine standartlarını belirlemek için kritik faktörlerdir. Bu segmentte satışı etkileyen tüm bu kriterleri en doğru şekilde bir araya getirmektir. Ülkemizde yurtdışında üretilen makineler ile rekabet eder duruma geldik. Fiyat ve kalite olarak şu an daha cazip durumdayız. Satış öncesi ve sonrası hizmette de müşterilerimizin bizimle çalışmaktan memnuniyet duymasını amaçlıyoruz.

 • İlkelerimiz yüksek kalite, üstün hizmet ve 7/24 servis. Performans, güvenlik ve görünüm devamlı genişleyen kalite anlayışımızın temel unsurları. Müşteri beklentilerine uyumlu bir yapı içinde karşılık vererek, hizmetin evrensel kriterlerine uymak farklılığımızdır. “Satış sonrası müşterilerimizi yalnız bırakmayan ve 7 gün 24 saat işinde uzman, deneyimli kadrosu ile beklentilere ve isteklere en hızlı cevabı vermek de sorumluluğumuzdur” diyoruz. Bunlar gerçekten de bir aldatmaca, lafta olsun diye söylenmiş cümleler değil.

 • Bizden makine alan firmalar eminim ki hem yaptığımız işten hem yaklaşımımızdan hem de hizmetimizden memnundur. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

TÜBİTAK DESTEKLİ AR-GE ÇALIŞMALARIMIZ

Tüketicilerin her zamankinden daha sıkı gereksinimlerini karşılamak açısından esnek ve duyarlı şekilde çalışıyor, yeni projeler üretiyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız yeni ve farklı projelerimiz var.

 • Tübitak destekli AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. Spiral sistemlerin sektörün tüm alt birimlerinde de kullanılabilmesi çalışmaları için teknolojik yatırımlar yapıyoruz. Bilgi birikimimizi artırarak ve bu birikimle sistematik çalışarak yeni makineler ve yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Yeni ürün geliştirmek, ürünün kalitesi ve standardını yükseltmek, yeni üretim teknolojileri ve maliyet düşürücü teknikler geliştirmek bizim olmazsa olmazımızdır.

 • Bu sene başında AR-GE yatırımlarımızı artırma kararı aldık ve makine parkurumuzu genişlettik. Test ve analizlerimize sayısal ortamda teknolojik yazılımlarla başlayıp, prototip üretimlerle gerçek koşullar oluşturup hatayı en aza indirerek üretim aşamasına geçiyoruz. Makinelerimizde sıfır bakteri, otomatik bant yıkama sistemi ve PLC kontrollü ürün takip sistemi geliştirdik. Türkiye’nin dört bir yanına, Rusya ve Tunus’ta çalışan makinelerimiz var. Mekanik ve elektronik oluşabilecek arızalarda bilgisayar sistemleri ile PLC ünitesine uzaktan bağlanıp hem makine içini görüntülüyor hem de elektronik yazılımı kontrol ediyoruz. Örneğin Rusya’daki makinemize Türkiye’den bilgisayar aracılığı ile bağlantı kurup arıza tespiti yapabiliyor, sorunun ortadan kaldırılması için gerekli işlem adımlarını öneriyor, gerektiğinde tam donanımlı ve arızaya müdail olarak servis veriyoruz. Bu bize pratik ve hızlı bir müdahale imkanı veriyor.

 • AR-GE altyapısının kurulması, güncel ve geleceğin teknolojilerine yönelik AR-GE projeleri gerçekleştirmesi için yoğun çaba sarf ederek teknoloji üretiyoruz. AR-GE’yi farklı algılayanlar da oluyor tabi. Bu şekilde yapılan AR-GE’de teknolojiyi transfer etmek ya da araştırma geliştirme değil de araştırma kopyalama şeklinde oluyor. Yaptığımız makinelerin kopyalanmaya çalışılması bu işi ne kadar iyi yaptığımızın bir göstergesi. Sadece vahim olan şu ki, daha önce malzeme satın aldığımız yerlerin, spiral şoklama soğutma sistemleri üretiyoruz diye izlenim yaratmaya çalışması etik ve iş ahlakına yakışmayan bir durum. İleride cıvata, elektronik ya da mekanik malzeme aldığımız firmalar da “spiral şoklama - soğutma sistemleri yapıyoruz diye çıkabilir mi?” diye düşünmüyor değilim. İnsanları bu şekilde kandırmaya çalışmak bizim insan ilişkilerimize ve iş anlayışımıza aykırı bir durum.

 • Biz emin adımlarla doğru yolda ilerleyip doğru işler yaparak çalışmalarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz. Yenilik için araştırma geliştirme koşullarını sürekli iyileştiriyoruz. Yeni ürünlerimizle bu sene sektördeki yerimizi sağlamlaştırmayı planlıyoruz. 5E Tasarım Makine, bilinen ve güven duyulan bir firma konumuna geldi. Buralara kolay gelmedik ve şu günkü yerimizi de korumak için işimizi severek daha üretken çalışmaya devam edeceğiz.

Please reload

bottom of page